fbpx

Наркоманія негативно впливає на усі сфери життя,не є виключенням і соціальна.

 Людина – це соціальна істота,їй важко жити без спілкування з іншими людьми. Соціум – це наша сім’я, друзі, колеги,культура, традиції, засоби масової інформації. Кожному важливо бути визнаним та прийнятим, бути частиною чогось, без цього людина не буде щасливою. Потрапляючи у безперервне коло залежності усі зв’язки із соціумом руйнуються, залежний відштовхує всіх та стає повністю самотнім.

           Які є передумови до наркоманії на соціальному рівні? Яким чином ця сфера страждає?

Більшою мірою життєві цінності та принципи формуються у сім’ї. Приклад родичів грає велику роль у створенні світогляду і якщо хтось із близьких людей страждає на залежність – це формує уяву у людини, що вживати є нормальним. 

Одним із джерел поширення знань про алкоголь та наркотики є засоби масової інформації. Найчастіше ми навіть і не помічаємо як алкоголь, паління та наркотики пропагандуються нам у рекламах та кінематографі. Насправді, кіно пропонує нам певні моделі поведінки, так чином формуючи нашу реальність, а також визначає наші уподобання. Сцени з вживанням речовин та табаку не є виключенням. Невидимо для нас це також стає нормою серед нашого суспільства: коли у героя фільму складнощі у житті – він обирає випити горючего та закурити цигарку. А наркотик на тусовках серед молоді зображується як яскрава, сповнена різнобарвних спогадів та насолоди подорож у “кращий світ”.  Те,що є важливим для людини як раз таки і управляє його діями. 

Якими є соціальні прояви наркоманії? 

Поступово життя наркомана змінюється. Він змінює коло спілкування. Ті, з ким раніше було цікаво, стають байдужими. Людина тягнеться до тих, з котрими його “інтереси” співпадають. Його починають оточувати такі ж самі люди, як і він, залежні. Переважно залежні ведуть кримінальний образ життя, де процвітає наркоманія та проституція. Крадіжки, насильство, викрадення машин, розбої, вбивства – це наслідки того,що людина зробила у стані наркотичного сп’яніння, аби роздобути гроші на “кайф”. Існування наркомана сповнене обманом та маніпуляціями рідних. Брехня заради вигоди, заради наркотика, брехня навіть самому собі, коли залежний каже:”це останній раз,я вже все зрозумів”, але це зовсім не востаннє. Вони починають маніпулювати тоді, коли кажуть, що не зможуть винести болі від ломки і просять гроші на чергову дозу.

Людина втрачає довіру близьких та друзів, а також починає замикатися в собі, більше часу проводить на самоті, зовнішній світ здається ворожим, тому і кажуть,що наркоманія – хвороба самотності. Робота, фінанси та навчання теж втрачають свою цінність, бо коло інтересів кардинально змінюється. Відбувається соціальний занепад.

Одужуючиму залежному необхідно повернути те, що було втрачено, заново почати  будувати відносини з людьми. Вчитися бути соціально адаптованим. 

По-перше, слід повністю змінити своє оточення, не повертаючись до старого кола спілкування, бути у середовищі тверезих людей. По-друге, взагалі відмовитися від старої манери поведінки (кримінал,брехня,маніпуляції). Набути нові принципи, наприклад, чесність. Вчитися будувати довірливі відносини з людьми.